Тема: Суд над Погодою

Тема: Суд над Погодою

Цілі: в ході тетралізованого дійства узагальнити знання учнів про погоду, основні її елементи, закономірності їх поєднання і наслідки прояву; розвивати пізнавальний інтерес, пробудити почуття особистої відповідальності за охорону довкілля; вчити доводити свою точку зору, пропонувати шляхи вирішення проблеми, робити висновки; виховувати культуру спілкування.

Тип уроку: узагальнення знань.

Форма уроку: урок – театралізоване дійство.

Обладнання: мультимедійна презентація.

Хід уроку

I.                  Організаційний момент

II.               Театралізоване дійство

Дійові особи: Погода, Суддя, Прокурор, Адвокат, Свідки, Еколог, Лікар, Метеоролог, Синоптик.

Учитель. Встати! Суд іде!

(Заходять: суддя, прокурор, секретар, адвокат, свідки, лікар  займають свої місця).

Сьогодні (дата) засідання суду проведе суддя (прізвище, ім’я), секретар суду (прізвище, ім’я).

Суддя. На засідання суду запрошені: еколог,  синоптик, метеоролог. Суд попереджає про відповідальність за статтею 178 Кримінального кодексу України «Завідомо неправдиве показання». Слухається справа громадянки Погоди. Введіть підсудну. Останнім часом багато говорять про погодні аномалії, які значно почастішали і спостерігаються практично на всій земній кулі. Слідством було досліджено основну властивість погоди – її мінливість. Ось що про неї говорить прислів’я: «Сім погод надворі: сіє, віє, мутить, крутить, рве, зверху ллє, знизу мете». Погода дозволяє собі змінюватися протягом року, сезону і навіть доби. Про це свідчать щоденні повідомлення.

Встановлено:

а)    характерною особливістю погоди є її безперервна мінливість;

б)   причиною мінливості є переміщення величезних об’ємів повітря над певною поверхнею (суходолом чи океаном) і набуття її властивостей;

в)    першими вісниками зміни погоди є зміна атмосферного тиску, напрямку і швидкості вітру;

г) нерівномірне нагрівання поверхні Землі зумовлює переміщення повітряних мас.

д)   уночі майже завжди температура повітря і грунту нижча, ніж удень;

е) безперервних змін зазнають прозорість неба, температура води в водоймах.

Слідство стверджує, що винуватцем усіх цих негараздів є Погода, в чому підсудна і звинувачується. Громадянко Погодо, чи маєте нарікання щодо проведення слідства?

Погода. Нарікань не маю.

Суддя. Для проголошення звинувачення слово надається прокурору.

Прокурор. Суть звинувачення громадянки Погоди детально викладено у промові судді. Прошу свідків дати показання.

Свідок 1. Я мав нагоду з своїм другом влітку відпочивати у Карпатах. Дивує те, що Погода при підйомі на гору Високий верх змінювалася кілька разів: тепло і сонячно було біля підніжжя, але чим вище підіймався я в гори, тим ставало холодніше і раптом випав дощ. Коли ж я дістався вершини, було сухо та холодно. Не вистачало теплого одягу. Я звинувачую Погоду у її непостійності та непередбачуваності.

Прокурор. Дякую. Ви вільні.

Суддя. Які пояснення дасть з цього приводу громадянка Погода?

Погода. Нічого дивного у моїй поведінці немає. Справа в тім, що  температура повітря знижується приблизно на 6 С на кожен кілометр висоти. Хоч високо в горах земна поверхня одержує більше сонячного тепла, ніж біля підніжжя, проте з висотою тепло швидше випромінюється. Рекомендую всім подорожуючим у горах брати з собою теплий одяг.

Прокурор. Чи були інші негативні наслідки?

Свідок 2.  Так, ваша честь. Мало того, що ми з другом отримали переохолодження в горах, так у мене ще й розболілася голова і заклало вуха. Вважаю, що моє нездужання також спричинене Погодою.

Суддя. Поясніть, громадянко Погодо, що це означає?