Урок історії. НІКОПОЛЬЩИНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙН (11 КЛАС)

Урок історії

НІКОПОЛЬЩИНА В РОКИ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙН

(11 КЛАС)

МЕТА:Проаналізувати події другої світової війни на Нікопольщині, удосконалювати навички самостійної роботи з додатковою літературою, картою, продовжити формувати вміння учнів, аналізувати, узагальнювати історичний матеріал, виховувати учнів у дусі патріотизму, гордості за бойові та ратні подвиги наших земляків.

ТИП УРОКУ:Урок вивчення нового матеріалу.

ФОРМА УРОКУ: Урок – семінар.

ОБЛАДНАННЯ:Карта «Великая Отечественная война Советского Союза 1941-1945 г. г.», виставка книг, плакати періоду війни, записи на дошці теми і плану уроку.

ПЛАН УРОКУ:

1.     Наш край на початку війни.

2.     Партизанський рух на Нікопольщині.

3.     Підпільний рух в роки війни.

4.     Ліквідація Нікопольського плацдарму та визволення Нікопольщини від німецько-фашистських загарбників.

5.     Герої Радянського Союзу та повні кавалери ордену Слави – уродженці м. Нікополя та Нікопольського району і такі, що на їх території проживали, працювали і навчались у довоєнні та післявоєнні роки.

ХІД УРОКУ:

1.     Ознайомлюю учнів з темою, навчальною метою й формами роботи на уроці, коротко жарактеризую джерелознавчу основу уроку, звертаю увагу учнів на літературу з даної теми, розміщену на виставці.

2.     Вивчення нового матеріалу.

Учитель повідомляє, що Друга світова війна для жителів Нікопольщини розпочалася з початком радянсько-німецької війни, хоча бойові дії на території краю розгорнулися лише в серпні 1941 року. Пропонує учням висвітлити питання: «Наш край на початку війни».

Виступ 1

Наприкінці 30 – х років Нікопольщина стала розвиненим індустріально-аграрним районом. Зокрема, перед початком війни в місті ритмічно працювали Південнотрубний завод та 23 підприємства різного профілю. На території району (тоді він називався Чкаловським) крім радгоспів і колгоспів було 19 шахт тресту «Нікопольмарганець», де в 1940 році було видобуто марганцевої руди 2,2 мільйона тонн – це 4% від загального видобутку в країні.

Населення Нікопольщини складало близько 58 тисяч чоловік, працювали 28 шкіл, учительський інститут, сільськогосподарський технікум, ремісниче училище та інші учбові заклади. Діяли культурні заклади: бібліотека та краєзнавчий музей. У західній частині Нікополя було завершено будівництво соцміста.

В умовах Другої світової війни в Радянському Союзі спостерігалася мілітарізація суспільства. Ще у 20-х роках ХХ століття в країні було засноване «Товариство сприяння обороні», на базі якого пізніше отримує розвиток Товариство сприяння авіа- і хімічній обороні.

У 30-х роках по всій країні поширюється мережа авіаклубів, планерних станцій. Жодне місто не обходилося без парашютної школи. Нікополь не став винятком.

В 1936 році місті Нікополі відкрився аероклуб. Було оголошено набір в льотну школу, школу планеристів і парашютистів. Аероклубу виділили сім літаків У-2, п’ять планерів УП-4, сім парашютів та інші засоби. Також в Нікополі було відкрито школу снайперів. А у 10-й школі працював гурток протиповітряної оборони.