ТЕМА: Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»
Відкрити, зберегти на свій комп'ютер або роздрукувати повний текст (формат PDF)
ТЕМА: Підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна»
МЕТА: підвести підсумки державотворчого процесу Київської Русі,
узагальнити, систематизувати та перевірити знання учнів
з теми «Княжа Русь-Україна», продовжувати розвивати вміння
працювати за різними формами навчання, орієнтуватися в історич-
ному часі, виховувати повагу до історичної минувшини України.
ТИП
УРОКУ: підсумково-узагальнюючий
ОБЛАДНАННЯ: ілюстрації до історичних подій, «історичне лото», кросворд,
таблиця, елементи костюмів київських князів.
ПЛАН УРОКУ
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми та завдань уроку.
III. Повторення та узагальнення.
1. Словникова робота – «Історичне лото".
2. Робота з таблицею.
3. Зустріч гостей – київських князів:
а) гра «Упізнай персону»;
б) гра «Що зображено на малюнку?»;
в) розгадування кросворду.
4. Обговорювання історичних подій методом «Мікрофон».
IV. Перевірка набутих знань (різнорівневі завдання).
V. Підсумок.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
- Добрий день, діти!
Вже продзвенів дзвінок, і почався урок,
урок історії, урок про те, що було.
II. Повідомлення теми та завдань уроку.
- Сьогодні у нас підсумково-узагальнюючий урок з теми «Княжа Русь-Україна».
На уроці ми повторимо весь навчальний матеріал з теми, опрацюємо багато цікавих завдань, а потім використаємо набуті знання під час виконання тематичної роботи в кінці уроку.
III. Повторення та узагальнення.
1. Словникова робота «Історичне лото».
- В процесі гри «Історичне лото» закріпемо поняття з теми:
князь, князівство, дружина, віче, полюддя, релігія, християнство, Київська Русь, Руська Правда,
ярлик, хан, орда, язичнизтво, бояри. (Учні по черзі дістають із мішечка картки з назвами понять
і визначають їх значення).
2. Робота з таблицею.
- Необхідно заповнити пропуски в таблиці (таблиця зображена на ватмані, пропуски заповнюються маркером).
Зустріч гостей – київських князів.
- Діти, до нас завітали високопоставлені гості, давайте привітаємо їх та вислухаємо, що вони нам про себе розкажуть.
Гра «Упізнай персону».
- Ми уважно вислухаємо кожного з гостей, а потім спробуємо вгадати - хто він.
Гості:
- Мене вважають мудрою людиною. Я прихильник мирних шляхів у досягненні мети, замість війн у дипломатії користуюсь шлюбними зв’язками. Моя сестра та доньки одружені з поль-ським, французьким, норвезьким, угорським королями, дехто називає мене за це тестем Єворопи. Я створов перший збірник законів, що отримав назву «Руська Правда». За час мого правління було збудовано багато чудових споруд. Деякі залишилися і до сьогодення. Наприклад, храм святої Софії. (Ярослав Мудрий)
- Мені прийшлось правити після смерті мого чоловіка, бо наш син Святослав був малолітнім. Але мене вважають мудрою правителькою: я встановила розмір данини підлеглим племенам, встановила дипломатичні стосунки з іншими державами, зокрема з Візантією, де я була декілька разів, в Візантії я й охрестилася. (Ольга)