Урок з біології у 9 класі. Тема. Основні групи м’язів тіла людини. Фізичні якості м’язів.

t>

Відкрити, зберегти на свій комп'ютер або роздрукувати повний текст (формат PDF)

 

Урок з біології у 9   класі.

Тема. Основні групи м’язів тіла людини. Фізичні якості м’язів.

Автор: Демеш Т.В., вчитель біології Хустського навчально-виховного комплексу №1, Закарпатської області.

Анотація: урок комплексного застосування знань із теми “Опора і рух”, представлено у виді лекції і закріплення набутих знань через використання диференційованих завдань на індивідуальних картках, постановка і вирішення проблемного питання уроку, яким є епіграф уроку, а також відповіді учнів на запитання біологічного диктанту.

Мета: ознайомитись з основними групами м’язів тіла людини, а також з умовами необхідними для діяльності м’язів; вивчити функції м’язів; виховувати в собі любов до праці, фізкультури і спорту, які сприяють розвитку скелету і мускулатури людини.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: таблиця «М’язи людини», роздаткові картки, підручник «Біологія 9 клас», автор А. Степанюк, Н.Міщук, Т.Гладюк.

 

Хід уроку

І.Організація класу.

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Все нескінчене різноманіття зовнішніх проявів мозкової діяльності зводиться лише до одного явища.

І.М. Сєченов

 

 

 

 

 

 

 

 


План уроку

1.    Вступ.

2.    Основні групи м’язів.

3.    Фізичні якості м’язів.

 

1.Вступ

    До опорно-рухової системи людини належить на лише скелет людини, але й м’язи, які мають властивість збуджуватися і скорочуватися і в результаті виконують основну функцію – рухову.

    В результаті скорочення скелетних м’язів ми можемо виконувати найрізноманітніші рухи. До речі, скелетні м’язи складають близько 40% маси тіла людини. Активна фізична діяльність м’язів людини позитивно впливає на кровоносну, дихальну та інші системи людини. Скелетні м’язи виконують функцію «м’язового насоса» при чому покращується рух венозної крові до серця.

    Під час рухової активності частіше скорочуються м’язи діафрагми (внаслідок підвищення частоти дихання), а також м’язи передньої стінки живота, що покращує перистальтику кишківника, підвищується стійкість організму до дії стресів, високих та низьких температур, радіації, хвороботворних мікроорганізмів, тощо. Всі ці дані свідчать про надзвичайно важливу роль фізичної активності для організму людини (підлітка). 

 

    2. Основні групи м’язів.

    Вчитель пояснює тему, користуючись таблицею на дошці «М’язи людини», а учні записують у зошит тему, заповнюючи таблицю, яка накреслена на дошці.

 

Частини тіла

Назва м’яза

Функції мязів

1. Голова

жувальні м’язи;

 

мімічні м’язи;

м’язи шиї;

грудинно-ключично сосковидний м’яз;

піднімають і рухають нижню щелепу;

міміка людини;

рух голови і шиї.

2. Тулуб

м’язи грудної клітки:

а) міжреберні;

б) діафрагма;

в) великий грудний м’яз;

 м’язи живота

а) прямий;

б) косий.

 

 

м’язи спини:

а) трапецієвидний;

б) найширший;

в) глибокі м’язи.

 

дихальні рухи;

рухи верхніх кінцівок;

 

згинання тулуба вперед;

нахили хребта в сторони;

дихальні рухи;

захист внутрішніх органів;

 

рухи хребта назад і в боки, утримання тіла у вертикальному положенні.

3.Верхні кінцівки

а) дельтовидний ;

б) біцепс (двоголовий);

в) тріцепс (триголовий);

м’язи передпліччя;

спереду руки;

ззаду передпліччя;

рух руки у плечовому суглобі;

згинач руки;

розгинач руки;

згинач руки в кисті;

розгинач кисті і пальців.

4.Нижні кінцівки

а)кравецький м’яз;

б) чотириголовий;

в) двоголовий;

г) сідничний;

д) клубовий;

е) литковий;

є) передній великогомілковий.

колові рухи стегна;

розгинач коліна;

згинач стегна;

вертикальне положення тіла;

згинає стопу;

розгинає стопу.