Тема. Прес-конференція «Різноманітність птахів».

t>

Тема. Прес-конференція  «Різноманітність птахів».

Мета:  розширити  знання учнів про представників класу Птахи, показати їх різноманітність, особливості будови та способу життя, пристосування до середовища;

ознайомити з характерними ознаками представників надряду Безкілеві птахи та Пінгвіни, з представниками кілегрудих фауни України;

продовжувати розвивати комунікативні та соціальні компетентності учнів;

виховувати свідоме ставлення до природи, її багатств та її захисту.

Тип уроку: узагальнення та систематизації знань учнів.

Форма проведення: прес-конференція.

Обладнання: малюнки птахів, листівки, книги, карта півкуль, таблиці.

Хід уроку.

I.       Слово вчителя.

Птахи — це диво! Їх велика кількість. Створивши безліч форм, вони поширилися по всій земній кулі, від Арктики до Антарктики. Вони заселили весь світ, але головне середовище їх проживання — це атмосфера, повітря, де більшість з них проводять майже все життя.

Птахи… Хоча ви вже багато вивчили про птахів, але коли ви почуєте це слово, кожний уявляє свого птаха…

Урок у нас незвичайний, прес-конференція науковців.

В конференц-залі присутня група наукових працівників, вчених-орнітологів, які зробили дуже корисну й серйозну роботу. Більше року ці мужні мандрівники працювали в експедиції, й не тільки в Україні, а й за кордоном. Результати цієї роботи ми почуємо сьогодні. Також у нас присутня група журналістів, які, як відомо, дуже цікаві від природи. Отже, будь ласка.

1-й науковець.

Моя доповідь присвячена нашим добрим знайомим — горобцям. Навесні — час розмноження. У свої неохайні, кулясті гнізда з дрібного сіна та пір’їнок, птахи відкладають по 4-8 плямистих яєчок. А селяться наші горобці у нішах будівель, дерев, ярів. Хатній горобець (Passer domesticus), будує гніздо переважно ближче до людини порівняно з польовим (Passer montanus). Якщо вдосталь тепла та їжі, то обидва вони розмножуються за сезон двічі або й тричі. Близько 300 (!) разів на день батьки годують пташенят комахами та їхніми личинками, серед яких багато шкідників сільського господарства (гусінь, довгоносики, саранові). Дорослі ж всеїдні, хоча переважно рослиноїдні, можуть шкодити зерновим, ягідникам. Проте користь від них значно більша. Польовий горобець дрібніший, самець і самка практично не відрізняються.

2-й науковець.

Дорогі друзі! Моє повідомлення присвячено шпакам. Шпаки відомі й улюблені в Україні. Повернення шпака нагадує нам про настання весни. Шпаки — перелітні птахи. На зиму відлітають на південь до Європи, до Малої Азії та Північної Африки. Під час перельотів вони летять зі швидкістю 80 км/год. З березня до жовтня їх можна побачити на всій території України. Шпаки охоче оселяються поблизу осель людини, в садах, парках. Самець приносить для гнізда будівельний матеріал: суху траву, пір’я. Повні кладки з 5-6 яєць бувають 2 рази на літо. Насиджують по черзі обидва птахи протягом 2-х тижнів. Потім з’являються пташенята, яких батьки старанно годують, приносячи їм їжу приблизно 250 разів на день. Пташенята швидко ростуть і вже через 18-21 день залишають гніздо. Цікаво спостерігати, як дорослі птахи виманюють зі шпаківні пташенят, які вже можуть літати. Вони, то підлітають близько до шпаківні, то відлітають на 1-2 метри. Батьки ще кілька днів годують пташенят, які вилетіли з гнізда, потім залишають їх.

Шпак приносить велику користь лукам, городам, селам, знищуючи метеликів, клопа-черепашку, вовчків, саранчу. Із жуків шпаки здебільшого поїдають хрущів, довгоносиків та їхніх личинок.