Курс етики, 5 клас, Урок узагальнення теми 5 «Які правила визначають гармонію людини із собою та найближчим оточенням»

Подорож Дорогою Добра до Міста Посмішок

Галина Вікторівна Бєлоногіна,
вчитель історії, етики, правознавства
Комунальний заклад «Луганська СЗШ I - III ступенів № 48»

Мета:у формі гри узагальнити знання учнів про моральні правила поведінки в колективі, в сім’ї; спонукати дітей замислитись над етичними проблемами гарного спілкування; створити умови для проявів товариськості, уваги, винахідливості; виховувати шанобливе ставлення до старших, батьків, виявляти піклування про молодших, слабших.

Обладнання: Фонограма пісні «Дорогою добра» з к/ф «Маленький Мук», інших дитячих пісень про дружбу у форматі MID або MP3, магнітофон, роздруковані картки з ситуаціями, маркери та папір для команд, гарна осіння гілка - майбутнє Дерево щастя та кольорові стрічки (як для оформлення букетів, наприклад) для кожної дитини, картки-смайли для вручення командам за проходження етапів гри, Дипломи для команд-переможців - Перепустки в Місто Посмішок, таблиця для запису етапів та балів, карта подорожі.

Місце проведення: класна кімната, актовий зал.

Час: одна година.

Хід гри.

Вступне слово вчителя. На березі Моря Любові є Місто Посмішок. Це дуже гарне місто, в якому живуть добрі щасливі люди, які посміхаються навіть незнайомцям, де немає сварок та бійок, де всі вміють дружити. На вулицях і площах Міста Посмішок ви зможете почути веселі голоси і дзвінкий сміх, побачити привітні щирі посмішки і відчути атмосферу миру та злагоди, що панує навколо. Впевнена, що ви хотіли б потрапити до цього міста! Оскільки до нього не дістанешся поодинці, ми створимо чотири команди, які й вирушать у дорогу. (Діти об’єднується в 4 команди, обирають капітанів, назву, девізи, по черзі представляються).

За виконання завдань – тобто подолання «перешкод» - команди отримують картки-смайли. Учасники команди, яка набере більше смайлів, першими отримають перепустку до Міста Посмішок, тобто Диплом переможця.

Місто Посмішок знаходиться далеко, шлях туди неблизький, але ми з вами підемо Дорогою Добра, і я вірю, що ви подолаєте всі перешкоди на нашому шляху, будете шукати один в одному найкращі якості, будете дружніми і згуртованими. Тоді наша подорож буде вдалою! (Звучить фонограма пісні «Дорогою добра» з к/ф «Маленький Мук»).

Стежка Правдивості

Команди слухають визначення понять (Додаток 3), які вивчали на попередніх уроках етики, потім радяться 30 секунд і записують кожне слово на окремому аркуші паперу. За кожну правильну відповідь отримують смайли.

Гори Поваги, Вершини честі, гідності, Совісті

Щоб піднятися на Гори Поваги і досягти вершин Честі, Гідності, Совісті, вам належить знайти гідний вихід зі запропонованих ситуацій.

Команди отримують картки з ситуаціями (Додаток 4), міркують протягом 2-3 хвилин і по черзі розповідають про свої рішення.

Болото байдужості

Щоб потрапити до Долини Миру і Взаєморозуміння, ми повинні подолати Болото байдужості. Як це зробити? Я пропоную вам перетворити болото в квіткову галявину - зіграти в гру «Розквітаючий бутон». Крок 1. Всі учасники кожної команди мають стати в коло, присісти в колі навпочіпки і взятися за руки. Крок 2. Постарайтеся одночасно встати, не відпускаючи рук. Ви можете попередньо обговорити, хто поруч з ким буде стояти, щоб краще виконати це завдання. Крок 3. Кожна команда перетвориться в розквітаючі бутони. Для цього ви повинні відхилятися назад, міцно тримаючи один одного за руки.

Молодці, діти, кожна команда дружно та вправно впоралася з перешкодою. Отримуєте смайли! Тепер на місці болота будуть рости гарні квіти, і ми зможемо йти вперед.

Долина Миру і Взаєморозуміння

Ви змогли піднятися на вершини Честі та Гідності, перетворили болото Байдужості в квітучу галявину і нарешті потрапили в Долину Миру і Взаєморозуміння. Тут ми спробуємо краще зрозуміти близьких нам людей і зможемо знайти шляхи мирного вирішення сімейних проблеми. Кожна команда отримає картку з ситуацією із сімейного життя (Додаток 5). За два-три хвилини вам потрібно прочитати ситуацію, розподілити ролі членів родини, підготуватися до розігрування у ролях - як вирішити сімейний конфлікт мирним способом. Має бути зроблений висновок: чому неприпустимо застосування в суперечці насильства, чому важливо вирішувати конфлікти мирним шляхом. Щоб показати сценку, маєте не більше 2 хвилин.