Програма етнографічного клубу "Українська минувшина" для учнів 10 класу

Кількість годин

Вступ

Матеріали, з яких виготовляється народний одяг

Жіноче вбрання

Практичне заняття: упорядкування

матеріалів до музею

Війся, віночку, гладко (дівочі вінки)

Практичне заняття: прасування речей, відновлення кольору.

Дівоче намисто

Практичне заняття: збирання намистинок відповідно кольору, їх значення.

Ой, хустина, хустиночка

Практичне заняття: упорядкування хустин до музейного призначення.

Зачіска волосся у жінок

Жіноча сорочка

Практичне заняття: сорочка, її види.

Одяг, що носиться поверх сорочки

Практичне заняття: підбір матеріалів до музею.

Жіноче взуття

Чоловіче вбрання

Практичне заняття: відвідування краєзнавчого музею.

Дещо про бритву та бриття

Чоловіча сорочка

Шапки

Штани і шаровари, пояси

Чоловіче взуття

Практичне заняття. Екскурсія в музей

Спільний одяг для чоловіків і жінок

Практичне заняття (диспут)

Верхній одяг, що шиється з крамної матерії

Практичне заняття: музейна справа.

Підсумки (про українській одяг).

Екскурсія в музей

Зимові свята

Весняні свята

Свята влітку

Осінні свята

Підсумкове заняття

Програма етнографічного клубу

Українська минувшина

для учнів 10 класу

Українська минувшина

Пояснювальна записка

Основною навчально-виховною метою клубу є розвиток у дітей естетичних смаків, формування потреб і здібностей до мистецької діяльності, розширення знань про історію і традиції українського народу, розвиток пізнавальної активності у вивченні і відродженні народних ремесел та української культури.

Головні завдання клубу:

1.    Формування у дітей художньо-естетичного ставлення до дійсності як здатності до не утилітарного, художнього пізнання світу. Це передбачає наявність таких особистісних якостей, як відчуття краси та гармонії, здатність емоційно сприймати різноманітні прояви прекрасного у навколишньому світі, потребу у спогляданні та милуванні;

2.    Розвиток специфічних для художньо-творчого процесу якостей особистості: художньо-творчої уяви; оригінального, нестереотипного, асоціативного, творчого мислення, художньо-образних якостей зорового сприйняття, спостережливості, зорової пам´яті;

3.    Формування знань і уявлень про образотворче і прикладне мистецтво, його історію та роль у житті людини.

1.    Формування знань і уявлень про традиції та культуру українського народу, народні ремесла та історію їх розвитку.

Методичні принципи розвитку художньо-творчих здібностей членів клубу:

-         керування художньо-творчим розвитком учнів передбачає врахування вікових та індивідуальних особливостей, регіональних культурних особливостей та традицій, що зумовлює звертання до глибоких коренів народної творчості, проникнення національним духом;

-         залучення гуртківців до розуміння змісту та сутності мистецтва повинно здійснюватися шляхом особистісно-емоційного сприйняття художньої інформації. Саме через це досягається духовно-моральне й естетичне виховання учня, пробудження в його душі почуттів добра, краси, гармонії, чуйності.

Відповідно до методичних принципів, мети і завдань клубу програма побудована за принципом поєднання сприймання і практичної (творчої) діяльності. Вона включає в себе два взаємопов´язаних види діяльності: естетичне сприймання дійсності і сприймання мистецтва, включає роботу на площині та в об´ємі.