Тема. Узагальнення та систематизація знань за темою «Періодичний закон і періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва. Будова атома»
Відкрити, зберегти на свій комп'ютер або роздрукувати повний текст (формат PDF)
Урок
Тема.Узагальнення та систематизація знань за темою «Періодичний закон і періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва. Будова атома»
Мета.
- вдосконалювати вміння аналізувати, порівнювати, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, застосовувати теоретичні знання для прогнозування;
- повторити і узагальнити основні поняття з теми, закріпити вміння за електронною формулою атома визначати хімічний символ елементу, положення його в ПСХЕМ, закріпити навички розв’язування вправ, роботи з лабораторним обладнанням;
- стимулювати пізнавальну активність учнів, інтерес до предмету, формувати здоров’язберігаючу компетентність (раціональне планування часу, розвиток наполегливості та працелюбності, здатності обирати оптимальні рішення.
Обладнання: Портрет Д.І.Менделєєва, періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва, довідкові матеріали, картки із завданнями, інструкції; реактиви: кальцій перманганат, хлоридна кислота, активоване вугілля, натрій бромід, натрій йодид, йодокрохмальний папірець, дугоподібна трубка, дві трубки, хлоркальцієва трубка.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань
Методи, прийоми роботи: практичні – розв’язування задач, вправ; репродуктивні – програмоване навчання; частково-пошукові - організація колективного обговорення, стимулювання вибору найбільш раціональних варіантів вирішення проблемної ситуації; евристична бесіда, проблемно-пошукова практична робота дослідницького характеруХід уроку
І. Організаційний етап
Пусть зимний день с метелями
Не навевает грусть –
Таблицу Менделеева
Я знаю наизусть.
Зачем ее я выучил?
Могу сказать зачем.
В ней стройность и величие
Любимейших поэм.
Без многословья книжного
В ней смысла торжество.
И элемента лишнего
В ней нет ни одного.
В ней пробужденье дерева
И вешних льдинок хруст.
Таблицу Менделеева
Я знаю наизусть
... И каждый знак её взлелеяв
Суровым именем своим,
Поведал миру Менделеев
В природе понятое им...
(А. Чивилихин)
(Н.Гладков)
Дійсно, таблиця Менделєєва - це наш путівник по країні хімії, наш рятівник у "хімічно складних" ситуаціях. Тільки потрібно зуміти побачити все, що в ній написано і не написано, треба вміти читати між рядків.
Сьогодні наступні 45 хвилин ми з вами проведемо разом біля таблиці Менделєєва.
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Розминка. (Працюємо фронтально з таблицею елементів)
1. Який елемент названий на честь Д.І. Менделєєва? (101 Менделевій)
Елемент №101 був вперше отриманий на початку 1955 р. в Радіаційній лабораторії Каліфорнійського університету групою американських учених.
2. Який елемент справжній гігант? (Титан)
3. Який елемент не має «постійної прописки» в таблиці? (Н)
4. Який елемент названий на честь Росії? (Рутеній)
5. Який елемент «говорить російською мовою», що він, це не він . (Неон)
6. Який елемент обертається довкола сонця? (Hg)
7.Яке формулювання Періодичного закону дав Д.І. Менделєєв?
8.Як звучить сучасне формулювання закону?
Звичайно, вклад Д.І. Менделєєва в розвиток хімії величезний, але він працював над проблемою класифікації елементів не один. І до нього, і після нього були зроблені відкриття, що дозволили розкрити сутність закону і підтвердити ті дані, які Менделєєв міг лише передбачати.
2. Учені-хіміки.
(на дошці - портрети учених)
1. Англійський і французький учений, що довели, що електрони негативно заряджені. (Джозеф Томсон і Жан Перрен)
2. Один з них обчислив швидкість електрона і його масу. (300 тис. км/с, в 2 тис. разів легше за водень). (Джозеф Томсон)
3. До цих пір використовується модель атома, запропонована в 1911г. Який учений її запропонував? (Ернест Резерфорд)
4. Ірландський учений, що запропонував назвати частки, що переносять електрику, – електронами. Грец. – “янтар” ( 1891 г Джордж Джонстон Стогні)