Тема. Хімічні властивості лугів: дія на індикатори, взаємодія з кислотами, кислотними оксидами, солями. Реакція нейтралізації. Заходи безпеки під час роботи з лугами.
Відкрити, зберегти на свій комп'ютер або роздрукувати повний текст (формат PDF)
План – конспект уроку.
Тема. Хімічні властивості лугів: дія на індикатори, взаємодія з кислотами, кислотними оксидами, солями. Реакція нейтралізації. Заходи безпеки під час роботи з лугами. Л.р. №4 «Взаємодія розчинів лугів із кислотами», л.р. №5 «Взаємодія нерозчинної основи з кислотою».
Мета: сформувати уявлення про хімічні властивості основ, особливості взаємодії між кислотами та основами, сформувати поняття про реакції нейтралізації; продовжувати розвивати навички складання рівнянь хімічних реакцій; сформувати вміння працювати з лугами; продовжувати розвивати вміння спостерігати та робити висновки.
Обладнання: таблиця розчинності, мультимедійний проектор, відеомагнітофон, пробірки, реактиви: індикатори, розчини NaOH, HCl, CuSO4, H2SO4; шматочки м´яса чи риби на чашках Петрі.
Тип уроку: комбінований.
Методи навчання: пояснювально-ілюстративні – розповідь, бесіда; наочні – демонстрація, лабораторні досліди; репродуктивні, пошуково-дослідницькі.
Структура уроку:
І. Організаційний етап – 1 хв.
ІІ. Оголошення теми та мети уроку, постановка проблемного питання – 1 хв.
ІІІ. Актуалізація опорних знань – 5 хв.
ІV. Вивчення нового матеріалу – 15 хв.
V. Узагальнення та систематизація знань – 15 хв.
VІІ. Домашнє завдання – 1 хв.
VІІІ. Підбиття підсумків уроку – 2 хв.
Хід уроку.
І Організаційний етап
ІІ Оголошення теми та мети уроку.
ІІІ Постановка проблемного питання:
Учитель:
Сьогодні на уроці ми ближче познайомимось з основами та з´ясуємо, який у них «характер».
ІV Актуалізація опорних знань учнів
Учитель: Спочатку пригадаємо,
· Які речовини називають основами?
· На які групи вони поділяються? \слайд 2 \
· А тепер пограємо у морський бій. Вам треба влучити у гідроксиди. \ слайд 3 \
|
а |
б |
в |
г |
д |
е |
є |
ж |
з |
1 |
H3PO4 |
|
|
CuO |
|
|
HCl |
|
CaO |
2 |
|
|
HClO |
|
Cu(OH)2 |
|
|
|
|
3 |
|
H2SO3 |
|
|
|
KMnO4 |
|
Ag2O |
|
4 |
SnO |
|
|
|
HgO |
|
LiOH |
|
|
5 |
|
NH4OH |
|
|
|
Mg(OH)2 |
|
|
Fe2O3 |
6 |
Fe(OH)3 |
|
MgSO4 |
|
|
|
|
Ca(OH)2 |
|
7 |
|
H2O |
|
CaO |
|
|
KClO4 |
|
|
8 |
|
|
|
|
|
AgOH |
|
|
Fe(OH)2 |
· Наступне завдання нашої гри: треба «знешкодити» луги. \ слайд 4 \
|
а |
б |
в |
г |
д |
е |
є |
ж |
з |
1 |
|
Ca(OH)2 |
|
|
Ba(OH)2 |
|
|
|
|
2 |
SiO2 |
|
|
ZnO |
|
|
NH4OH |
|
Fe(OH)2 |
3 |
|
|
Co(OH)2 |
|
PbO2 |
|
|
|
|
4 |
NaNO3 |
|
|
|
|
|
|
NH4Cl |
|
5 |
|
Ca(NO3)2 |
H3PO4 |
|
|
NaOH |
|
|
|
6 |
|
|
|
|
Al(OH)3 |
|
|
|
|
7 |
Al2(SiO3)3 |
|
|
KOH |
|
|
|
MgSO4 |
|
8 |
|
|
Fe(OH)3 |
|
|
|
LiOH |
|
|
9 |
|
Zn(OH)2 |
|
|
|
|
|
|
MgO |
V Вивчення нового матеріалу.
Учитель:збираємось у подорож до «Основної Країни». Але спочатку нам треба вивчити наш маршрут. \Учням по одному на парту або на групу роздаються аркуші з текстом та дається 1-2 хв. для ознайомлення з ним.\
Отже, вирушаємо.