Тема: Основні етапи розвитку української державності.

Тема: Основні етапи розвитку української державності.

Мета: визначити основні етапи української державності/їх роль у розвитку нашої держави та її правової системи; вдосконалити вміння складати синхроністичну таблицю, використовувати ви­вчений матеріал на уроках історії України, узагальнити та використати на уроці основ правоз­навства; виховувати повагу до історії, прав, традицій державотворення України.

Обладнання: підручник, карта України, роздатковий матеріал(картки з рівняннями), збірник юридичних задач, підручник, ТСО(комп'ютери), робочій зошит - конспект.

Тип уроку: інтегрований.

Форма уроку: практикум.

ХІД УРОКУ

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ

1.Найдавніший тип державного режиму? - рабовласницький.

2.Основні види державного режиму? - демократичний та тоталітарний.

З.Форма державного устрою України ? - унітарна.

4.Види республіканської форми державного правління ? - Президентська, парламентська.

5.Основні функції права ? - регулятивна та захисна.

6. Що виникло раніше ? - матріархат.

7.0сновні форми державного правління ? - монархія, республіка.

8.Види монархії ? - абсолютна, обмежена.

9.Форма державного правління України? - Президентсько- парламентська. 10.Державні функції бувають ? - зовнішня та внутрішня.

11 .Виборча система України ?-змішана.

12.Президентом України може стати - громадянин України який досяг на день виборів 35р. має право голосу, проживає в Україні 10 останніх років перед виборами.

13.Кількість виборчих округів на які поділяється держава під час виборів депутатів у верховну раду України ? - 450 виб. окр

14.Мінімальний вік суді в Україні ? - 25р.

15.Види прав людини ? - фізичні, особисті, культурні .економічні, політичні.

16.Найдовше в Україні Магдебурзьке право збереглось у місті ? - Києві.

17.Кримінальна відповідальність за Литовським статутом 1588р. наставала?-з 16р.

18. Україна стала незалежною державою?-21 серпня 1991р.

19.В радянській Україні було прийнято конституцій ? - 4.

20.Найдавніші буржуазні держави Європи виникли у 7-17-18ст.

Діти діляться на три групи. Перша пише диктант на перевірку знань понять вивченого матеріалу, друга - вирішує біля дошки рівняння з основ правознавства, третя - виконує тестові завдання на комп'ютерах.

ПОВТОРЕННЯ І УЗАГАЛЬНЕННЯ

Презентація за темою: «Основні етапи розвитку української державності».

Скласти на дошці таблицю «Історія держави і права в Україні», яка охоплюватиме період з най­давніших часів існування державних утворень на Україні до початку XIX ст. Учитель пропонує учням визначитися з найдавнішими державними утвореннями на території України. Після обго­ворення необхідна картка з відповідною назвою, яку учні підготували вдома, розміщується на дошці. Далі учням слід підібрати відповідні дати існування названого державного утворення, іме­на видатних державних діячів та правових актів, які були утворені у цей час. Після завершення роботи на дошці розміщується заповнена таблиця.

Подальше складання таблиці учні роблять самостійно у зошитах під час презентації.. Презентація:

Одразу після Лютневої революції і повалення царської влади в Росії у березні 1917 року в Украї­ні було утворено Центральну раду, до якої увійшли представники різних українських політичних, громадських та інших організацій, прийнято низку юридичних актів. Серед документів Центральної ради заслуговують на увагу чотири Універсали, що були віхами на шляху побудови української держави. У перших двох Універсалах, прийнятих влітку 1917 ро­ку, проголошено мету побудови автономної України у складі демократичної Росії, а Центральну раду — крайовим урядом України. 7(20) листопада 1917 року, після падіння Тимчасового уряду Росії,

в Києві було прийнято Третій Універсал, у якому проголошувало створення Української Народ­ної Республіки (УНР), декларувалася ідея федерації вільних народів колишньої Російської імпе­рії, закріплювалися демократичні права і свободи.

9(22) січня 1918 року Четвертим Універсалом Українська Народна Республіка була проголошена незалежною державою. 29 квітню 1918 року Центральна рада схвалила текст Основного Закону І Конституції Української Народної Республіки (Статут про державний устрій, права і вільності УНР). Цей документ фактично б першою Конституцією в сучасному розумінні цього слова в істо­рії України. Конституція містила чимало положень, які повністю відповідають сучасним демокра­тичним нормам.

До 1920 року в Україні змінилося кілька урядів і політичні» устроїв (Українська держава — Геть­манат Павла Скоропадського Українська Народна Республіка, очолювана Директорією), кожен з яких залишив свої правові акти — кілька проектів Конституції УНР, підготовлених Директорією, Закон про тимчасовий державний устрій, виданий Скоропадським. Проте всі вони або залишили ся проектами, або діяли обмежений час.