Тема: Княжа Русь-Україна в літописних оповіданнях.
Відкрити, зберегти на свій комп'ютер або роздрукувати повний текст (формат PDF)
Тема: Княжа Русь-Україна в літописних оповіданнях.
Мета: Підвести підсумки державотворчого процесу Київської Русі, повторити, узагальнити, систематизувати та перевірити знання з теми «Княжа Русь-Україна» по історії України та по темі “Історичне минуле нашого народу” з української літератури за допомогою мультимедійних матеріалів; через питання причинно-наслідкового характеру розвивати вміння аналітично та логічно мислити, вміння зв’язного мовлення, пам’ять, вміння працювати за різними формами навчання, орієнтуватися в історичному часі, вміння аналізувати літописні оповідання, виділяти риси характеру руських князів; через метод роботи у групах розвивати комунікативну взаємодію, соціальну активність, емпатійність та диверегентність , виховувати в учнів уміння знаходити вихід із складних ситуацій, соціальну коректність, гнучкість та креативність мислення, повагу і толерантне ставлення до вибору і позиції інших.
Обладнання: мультимедійна презентація Microsoft PowerPoint на тему „Княжа Русь-Україна в літописних оповіданнях”; картки з творчими завданнями для груп; роздруковані кольорові гривники, златники та срібники; кросворд, таблиця для балів.
Тип уроку: урок повторення та закріплення вивченого матеріалу, інтегрований урок.
Форма уроку: урок- гра або урок – віртуальна мандрівка., якщо є можливість використати мультимедіа.
Структура уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
ІІІ. Повідомлення теми та завдань уроку.
ІV. Ознайомлення учнів з порядком роботи. Повторення та узагальнення.
1-й конкурс - віртуальна мандрівка„Представлення команди”.
V. Актуалізація опорних знань
2-й конкурс „Впізнай історичну постать”.
3-й конкурс „Спалений рукопис”.
VІ. Обговорювання літературно - історичних подій методом «Мікрофон».
V. Підсумок.
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент.
Вчитель історії. - Добрий день, діти! Сьогодні ми проведемо незвичайний урок. Ми хочемо запросити вас в історично – літературну мандрівку .
Вчитель літ-ри. ( Звучать рядки із твору « Княжа Україна» О. Олеся під музичний супровід)
Заспіваю вам не пісню Розкажу вам про минуле,
Про стару старовину, Що вже мохом поросло,
Розкажу я вам не казку, Що, нащадками забуте,
А бувальщину одну. За водою попливло.
Перед вами стародавні
Пройдуть хвилями часи,
Із могил до вас озвуться
Наших предків голоси.
Вчитель літ-ри. Ми бажаємо вам терпіння, добра та успіху. Нехай Ваші знання стануть вірними супутниками на стежках часової мандрівки. Усього найкращого!
2. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель історії. А чиїми літературно-історичними дорогами ми будемо мандрувати, ви скажете нам самі, розгадавши ключове слово нашого кросворду, а допоможуть вам знання, які ви здобули на уроках історії та української літератури з тем « Княжа Русь-Україна» та « Істо-ричне минуле нашого народу! ( слайд 1):
Питання до кросворду:
1. Як звали сестру Кия, Щека та Хорива?(Либідь)
2. Слово, яке у перекладі з грецької означає „оповідання”, „оповідь про минулі події”.(історія)
3. Ім’я літописця, який створив „Повість минулих літ”(Нестор)
4. Ім’я князя, який загинув від свого коня.(Олег)
5. На землях якого племені виник Київ? ( Поляни)
6. Яка релігія була запроваджена Володимиром Великим? (Християнство)
7. Як звали сина княгині Ольги? (Святослав)
Вчитель літ-ри. Отже, як ви вважаєте , що ми будемо сьогодні повторювати?
Діти дають відповідь: що таке літописи, зміст літописних оповідей, в яких йдеться про давноминулі події часів Київської Русі, князів, їх характери та вчинки .
3. Повідомлення теми та завдань уроку.