Урок української літератури рідного краю

Урок української літератури рідного краю

Безручко Тетяна Олександрівна – вчитель української мови та літератури, вчитель вищої категорії, вчитель-методист Миколаївської гімназії №4

Тема:«Легенда про безсмертник», виспівана душею і серцем талановитої поетеси Л. Чижової, - безцінна сторінка минулого України

Метавнаслідок навчальної роботи школярі мають збагнути поетичний світ

Людмили Чижової, особливості її творчості, джерела ліричного

таланту, виховувати високі громадянські риси, неповторну й цікаву

особистість.

Обладнання: портрет, збірка віршів, публікації в газеті, малюнки.

Хід роботи:

1.Організація класу

Слово вчителя

У ці сонячні березневі дні, коли природа являє світові свою невмирущу мудрість – увіковічню життя, нам з вами хочеться бути схожими на вічну праматір усього – природу. І якби не дошкуляли нам деякі негаразди, в цю пору завжди згадуємо, що ми – люди і можемо бути мудрими, як і наша природа. У ній черпаємо науку творення, я ця бузкова гілочка, ( вчитель тримає в руках бузкову гілочку) що ось-ось відкриє своє ніжно-зелене таїнство. Вона ще раз доводить: лиш тоді ми потрібні світові, коли творимо. А творити ми будемо сьогодні урок літератури рідного краю, що є могутнім джерелом пізнання рідної мови, вивченням історії свого краю.

На дошку проектується сл. №1 ( фото Миколаєва)

2. Актуалізація життєвого досвіду (рольова гра)

Діалог учнів про життя та творчість Л. Чижової

Ø    Катрусю, доброго дня!

Ø    Вітаю й тебе! Звідки йдеш така задоволена?

Ø    А що помітно? Знаєш, була в бібліотеці, на урок літератури рідного краю взяла книгу поетеси-землячки Людмили Чижової. Дуже гарні вірші.

Ø    Так, згодна. На різні теми пише авторка. І про природу, і про батьків, і про матір, і про людей праці. Її хвилює все: доля України, народу, є присвяти видатним постатям, а також людям праці, різним, знайомим.

Ø    Справді, Людмила Чижова – тонкий лірик, вона гостро відчуває найменші порухи людської душі.

Ø    Мені особливо подобається її збірка «Світе мій світе…», а ще збірка «Окраса життя» (учениця показує збірки)

Ø    Яка красива назва!

Ø    Наша бібліотер Людмила Олександрівна говорила, що до збірки «Окраса життя» увійшли вірші, поетична казка, поема, які створені за народними переказами, повір’ями та легендами про зела Південної України .

Ø    Це, мабуть, дуже цікаво. А я взяла у бібліотеці збірку «Із глибини народної криниці». Ця збірка особливо цінна для молоді, адже саме ця збірка – це криниця історії рідної Миколаївщини.

Ø    Дивись, Катрусю, а ось і портрет Людмили Яківни Чижової. ( на дошці портрет)

Ø    Симпатична жінка. В очах стільки доброти, щирості. Гарна жінка. А яка лагідна, привітна посмішка, так і запрошує до розмови.

Ø    А яку ж тему обговорюватимемо на уроці?

Ø    Пам’ять, отчий край, історія за збіркою поетеси «Ода матері». Ось і тема уроку на дошці. А також епіграф:

«Доля поета

Висока і світла:

Слово прекрасне

Здійняти над світом.»

Ø    Чудово! Бажаю успіхів, адже завжди приємно говорити про щось рідне тобі й близьке…

Дякую, думаю, що урок принесе мені задоволення.

Вчитель.

Ø    А які ж, діти, ваші очікування від уроку?

Ø    Запишіть кольоровою ручкою до зошита.

Ø    Сформулюйте проблемне питання, що підкаже вам епіграф уроку.

? Для чого слово прекрасне намагаються здійняти над світом поетеса?

Слово вчителя.

Кожна велика ріка починається з малого джерельця, яке загубилось десь заростей верболозу, вільшанка чи калини. Чи згадує хтось про нього, дивлячись на безмежне водне плесо? Мабуть, ні. Проте варто замислитись джерелу – і припинить свій обіг життєдайна нитка, обміліє, вмираючи ріка. Так уже влаштоване життя, що все велике починається з малого. І не треба забувати про це, особливо сьогодні, коли слова батьківщина – національна культура - народні традиції можуть в будь-яку хвилинку перетворитись в абстракцію.

Адже якщо в душі людина немає святості, якщо її серце не прикипає до отчого краю, то залишається джерело душі людської, мліє річка, назва якої Народ.

Тож саме для того, щоб очистилась душа наша, щоб зберегли ми її чистоту, творчість свої вірші Л. Чижова. Перегорнемо сторінку нашої землячки, адже наша мета – відтворити сторінки минулого, зберегти безцінні уроки історії і культури нашого народу.

На дошку проектується сл. №2