Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Українська мова. 4-й клас
Відкрити, зберегти на свій комп'ютер або роздрукувати повний текст (формат PDF)
Повторення вивченого про прикметник як частину мови.
Українська мова. 4-й клас
Мета: закріпити в учнів поняття про прикметник як частину мови, його роль у мовленні, продовжити удосконалювати розвиток зв'язного мовлення молодших школярів.
Обладнання: завдання для груп, правила роботи в групах, пані Весна, картина «Прийшла весна», завдання для пар змінного складу, телеграма, ребус, кросворд, слова для зорового диктанту.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
Продзвенів для нас дзвінок,
Починаємо урок.
Попрацюємо старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти просто молодці!
II. Оголошення теми і мети уроку.
Висування проблемних запитань.
— Усе, що я вам розповім, трапилося напередодні 8 Березня. Пані Весна разом зі своїми синами-місяцями готувалася в дорогу, щоб привітати всіх людей зі святом. І саме в цей час легкий весняний вітерець приніс їм телеграму. Ось вона. А зміст цієї телеграми такий:
«Дуже чекаємо на вас. Прикметники».
Весна запитала у своїх синів:
—А хто такі прикметники?
—Якою є їхня роль у мовленні?
— Чи можна жити без прикметників?
Сини почали відповідати: «Прикметники — це...», а далі... забули.
—Отже, щоб допомогти їм згадати, ми на сьогоднішньому уроці повинні пригадати все про прикметники і дізнатися про те, яку важливу роль відіграють вони у мовленні. Працювати будемо за таким планом. (Зачитується план уроку.)
—Що б ви ще хотіли внести до плану уроку? (Відповіді учнів.)
—Мені самій буде тяжко допомогти Весні, тому діти І варіанту будуть «вчителями», діти II варіанту — «учнями».
III. Повторення вивченого про прикметник.
1 завдання. Робота в парах.
«Вчителі» нагадують «учням» вивчений у попередніх класах матеріал про прикметники.
—Що таке прикметник?
—На які питання відповідає?
—Які має значення, властивості? (Може мати антоніми, синоніми, пряме і переносне значення, змінюється за відмінками, числами, має рід.)
Перевірка. Гра «Мікрофон».
«Учні» кожної пари відповідають на запитання «вчителів».
— Молодці.
2 завдання. Каліграфічна хвилинка.
— А тепер — каліграфічна хвилинка:
Зошит свій я відкриваю
Та під нахилом кладу.
І від вас не потаю
— Ручку я ось так тримаю.
Сяду рівно, не зігнусь,
За роботу вмить візьмусь.
— Записуємо число та «Класна робота».
—Щоб провести каліграфічну хвилинку, спробуйте відгадати ребус:
— Так, це квітень, середній син Весни.
—А чи знаєте ви, як його ще називають?
—Його ще називають краснець, водолій, лукавець, снігогін, цвєтєнь, лелечник. Недарма кажуть: «Прилетів лелека — приніс весну здалека».
— Перша буква слова «квітень» — Кк. Запишіть, будь ласка.
Доберіть спільнокореневі слова: квіти, квітує, квітковий. Запишіть речення з одним із цих слів.
3 завдання. Зоровий диктант.
Показ окремих слів, запис їх через кому. З кількома записаними словами скласти речення, підкреслити в них прикметники.