Тема. Ручні стібки і строчки. Технологія виконання швів: «уперед голку», «за голку».
>Відкрити, зберегти на свій комп'ютер або роздрукувати повний текст (формат PDF)
ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОГО ПРОЦЕСУ НА УРОКАХ ТРУДОВОГО НАВЧАННЯ ШЛЯХОМ ОРГАНІЗАЦІЇ ІГРОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ
Фролова Алла Олександрівна – вчитель трудового навчання, вчитель вищої категорії, вчитель-методист Миколаївської гімназії №4
«Національна доктрина розвитку освіти ставить перед учителем завдання створити дитині умови для її максимального самовизначення й самовияву».
Умовою успіху в розвитку мислення є висока пізнавальна активність учнів. Ефективне засвоєння знань передбачає таку організацію пізнавальної діяльності учнів, за якої навчальний матеріал стає предметом активних розумових і практичних дій кожної дитини. Пошуки методів навчання, що підсилювали б активізацію процесу навчання, призводять до підвищення актуальності розвивальних і проблемних методів, самостійної роботи, творчих завдань.
«Духовне життя дитини, —писав В.Сухомлинський, — повноцінне лише тоді, коли вона живе у світі гри, казки, музики, фантазії, творчості. Без цього вона — засушена квітка». Звернімо увагу, що видатний педагог ставить гру в один ряд із будь-якою активною творчістю.
Найактивніше використання ігрової діяльності в навчальному процесі просто необхідне; її використання дає змогу успішно формувати і закріплювати позитивне ставлення дитини до навчальної праці. Граючи на уроці, діти психологічно розкуті, що сприяє вияву їхніх творчих здібностей, нівелює негативне ставлення до об'єктивно складної навчальної праці. Позитивний досвід хочеться повторити на вищому рівні складності завдань. При цьому непомітно для себе дитина «втягується» у навчальну працю, пізнає її радість. Усвідомлення «я це можу» зміцнює впевненість у собі й породжує потребу «мені це необхідно, цікаво і зовсім не страшно».
Отже, гра у навчальному процесі створює мотивацію, близьку до природної, збуджує інтерес, підвищує рівень навчальної праці, розвиває комунікативні навички. Порівняно з іншими формами навчання й виховання, перевага гри полягає в тім, що вона досягає своєї мети непомітно для вихованця, тобто не потребує ніяких способів насильства над особистістю дитини.
Ми просто граємо, і саме гра є могутнім інструментом задоволення третього, основного інстинкту — потреби пізнання світу.
Гра ні в якому разу не терпить примусу і є процесом суто добровільним.
Гравці не ставлять перед собою ніякої дидактичної мети і завдань, їх цікавить тільки ігровий результат. Тому на ігровому уроці в навчальному кабінеті присутня тільки одна людина, що чітко уявляє, для чого все це почато — вчитель. Ця обставина й визначає педагогічні принципи впровадження ігрової діяльності у навчальний процес.
5 клас.
Конспект уроку.
Тема. Ручні стібки і строчки. Технологія виконання швів: «уперед голку», «за голку».
Мета:
навчальна – ознайомити учнів із прийомами виконання ручних швів, їхнім графічним зображенням, навчити виконувати й розпізнавати ручні шви;
виховна – виховувати акуратність і старанність під час вишивальних робіт;
розвиваюча – виховувати естетичний смак, інтерес до рукоділля.
Тип уроку: комбінований з елементами гри.
Методи: розповідь, демонстрація прийомів роботи, бесіда, елементи ігрової діяльності, самостійна робота учнів з підручником, самостійна практична робота учнів, оцінка учнями своєї навчальної діяльності.
Методичне забезпечення: таблиця, стенд з роботами учнів, приладдя для вишивання.ХІД УРОКУ.
І. Організаційний момент (всі учні об’єднані в 4 групи).
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Добрий день! Розпочинаємо наш урок.
Тема уроку сьогодні така: ручні стібки і строчки. Технологія виконання швів: «уперед голку», «за голку».
За кінець уроку ви повинні
знати:
· послідовність виконання швів «уперед голку», «за голку»,
· застосування швів;
вміти:
· виконувати шви «уперед голку», «за голку»,
· використовувати їх для оздоблення серветки.
Перед тим як розпочати вивчення нової теми, ми повинні пригадати з попередніх уроків. Зробимо це за допомогою гри «Чарівний кошик». У кошику э багато карточок-завдань. Кожен з вас повинен відповісти на одне завдання і передати кошик наступному, і так по черзі вся відповідають на запитання, які самі обрали.