Урок природознавства з використанням елементів інноваційних інтерактивних технологій

Урок природознавства

з використанням елементів інноваційних інтерактивних технологій

Учитель-методист вищої категорії: Цвик Андрій Іванович.

Хороснянська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Пустомитівського району Львівської області

Клас: 5

Тема:

Земля — планета Сонячної системи. Форма та розміри Землі. Обертання Землі навколо своєї осі.

Мета: дати дітям поняття про планету Сонячної системи - Землю, ознайомити з розмірами, формою, особливостями руху планети, пояснити процеси, що відбуваються в сонячній системі та на Землі. Навчити їх розрізняти півкулі, пояснювати зміну пір року, дня і ночі. Розвивати уміння користуватися глобусом, атласом, визначати сторони горизонту за небесними світилами. Формувати науковий світогляд та продовжувати розвивати мовлення, пам¢ять, увагу, спостережливість, мислення. Активізувати словниковий запас учнів і вміння робити самостійно висновки.

Виховувати інтерес до вивчення природничих наук, бережливе ставлення до природи.

Основні поняття і терміни: Сонячна система, Земля, орбіта, полюси, північна й південна півкулі, добовий та річний рух Землі, вісь, екватор.

Методи і методичні прийоми:

·        словесний (бесіда, розповідь, пояснення, робота з підручником),

·        наочний (демонстрація наочності).

·        практичний (робота з глобусами, атласами).

Обладнання: фотографії планети Земля, підручник, комп’ютер, глобуси, атлас, телурій.

Хід уроку

1.     Організаційний момент.

2.     Мотивація навчальної діяльності.

Відгадування загадок:

1.Якого поля не можна зорати,

На якому полі не можна

Каміння полічити? (Зоряне небо)

2.Хто в році чотири рази переодягається? (Земля)

-         Про що ми будемо вести мову на сьогоднішньому уроці?

“Мозковий штурм” (фронтальна робота).

3. Оголошення теми та завдань уроку.

Сьогодні ми будемо розширювати знання про Сонячну систему та планету - Земля. На нашому уроці ми дізнаємося:

·        Форми та розміри Землі.

·        Орбіта Землі.

·        Вісь Землі, полюси, екватор.

·        Чому відбувається зміна пір року?

·        Чому відбувається зміна дня і ночі?

4. Вступна бесіда вчителя з показом ілюстрацій.

Земля — це третя від Сонця планета Сонячної системи, єдина планета, на якій відоме життя, домівка людства.

Земля обертається навколо зірки по еліптичній орбіті (дуже близької до кругової) із середньою швидкістю 29765 м/с за період рівний 365.24 доби. Земля має супутник — Місяць, що обертається навколо Землі.

Форма Землі - сфероїд. Середній радіус Землі складає 6371.032 км, екваторіальний — 6378.16 км. Земля має магнітне і тісно зв'язане з ним електричне поля. Гравітаційне поле Землі зумовлює її сферичну форму й існування атмосфери.

Земля обертається не тільки навколо Сонця, а й навколо своєї осі. Вісь Землі — це уявна лінія, яка проходить через центр Землі і в Північній півкулі спрямована на Полярну Зірку. Точки, в яких кінці земної осі перетинають земну поверхню, — це полюси Землі. (Демонстрування глобуса, земної осі, екватора). Екватор —це уявна лінія, яка проходить на однаковій відстані від полюсів і поділяє Землю на дві півкулі — Північну і Південну. Довжина екватора приблизно дорівнює 40 тис. км.

- Навколо чого обертається Земля?

Період обертання планети навколо своєї осі 23 год 56 хв 4.1 сек.

Земля обертається непомітно. Це тому, що ми обертаємось разом з нею, як і все, що розташоване на земній поверхні (моря, океани, ліси, гори, всі предмети). Земля обертається навколо своєї осі із заходу на схід. Обертання навколо своєї осі викликає зміну дня і ночі, а нахил осі і обертання навколо Сонця — зміну пір року.